Melbourne

Diary of A Cleanser: My Three Day Pressed Juices Detox

PressedJuicesLifeChanging

I found Pressed Juices soon after I moved to Melbourne, and was impressed by their wide range of fresh green juices, smoothies and almond milks. They are a higher end shop -the one I frequented is on the iconic and expensive Collins Street- and their juices reflect this. At around $9.00 each, they’re a bit dear, but the evident thought and care they put into creating the juices themselves and the excellent shopping experience never left me feeling overcharged. I purchased the bulk pass a number of times, which sells denominations of eight juices at a slight discount.

I was itching to do a juice cleanse for a few weeks, but could never fully justify spending just under $200 on it. I decided that I would work at my job a couple of days longer than I had initially planned and treat myself to it in the week before I left Australia. I also cut back on my spending leading up to it by living a lot more frugally.   The timing ended up being perfect. It felt really good to detox a bit and get myself in a new mind frame before I travelled and separated from Robi.

More

TwitterPocket

How To Live Well For Less Than $240 A Week In One Of The Most Expensive Cities In The World

MelbourneMelbourne is high on the list of the world’s most expensive cities. In 2013, The Economist listed it at #5, tied with Oslo.  Melbournians (not Melbourne-ites, according to a hesitant consensus of the locals I asked; and properly pronounced, Melb- URN-ny’ns) seem to embrace it. They love their trendy and expensive café’s and restaurants. They love their expensive designer and vintage shops. They love their music scene, which is also as you may have guessed, expensive. Having said that it is a big tourist destination and there are a number of free activities on offer in the city at any given time, and some places that cater to the budget-conscious.

We all know at this point that it’s easy to live a very conservative financial lifestyle while on the road. There are all kinds of travel and life hacks for that. But what if you still want to do yoga at studios, explore, and eat organic, healthy foods? It is possible, and I’ll show you how to live for less than $240 a week- a mere $960 per month.

More

TwitterPocket